— print control

Archive
events

cdg-grafika-fb-1200x628event Myśl jak projektant. Patryk Hardziej o projektowaniu graficznym
data 22 października 2020 | godz. 17:00 – 18:00
organizator PPNT Gdynia | Centrum Designu 
rejestracja link
patroni medialni Grafmag, Print Control, STGU, Linia, Formy
 

Już 22 października będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy z Patrykiem Hardziejem, który odpowie na pytanie – co oznacza myśleć jak projektant. Czy pojęć takich, jak grafik i projektant graficzny można używać zamiennie? Jak przebiega proces realizacji konkretnego konceptu? To tylko niektóre zagadnienia, które będziemy mieli okazję poruszyć.

Projektowanie graficzne to szeroka dziedzina, która stanowi formę komunikacji wizualnej. To sposób rozwiązywania problemów, wymagający szerokich kompetencji. Jak je zdobyć? Czy myślenia jak projektant można się nauczyć podczas studiów? O to wszystko oraz wiele więcej nie omieszkamy nie zapytać Patryka Hardzieja. Będzie to także doskonała okazja, aby wysłuchać cennych, praktycznych porad dotyczących codziennej pracy oraz warsztatu projektanta.

Pandemia wdarła się w każdy aspekt naszego życia – także zawodowego – odciskając swoje piętno również na branży kreatywnej. Jak odczuwają to projektanci graficzni? Czy rynek uległ zmianie? Czy zmienił się sposób działania?

Będzie to pierwsze spotkanie, które otworzy nasz nowy cykl wydarzeń pod hasłem Grafika, a zarazem inauguracja sezonu jesienno-zimowego. Na nadchodzące miesiące przygotowaliśmy szereg inspirujących spotkań – zarówno w ramach znanych już cykli, jak i zupełnie nowe wydarzenia. Wszystkie z powodu pandemii odbędą się online, a udział będzie całkowicie bezpłatny.

Patryk Hardziej – projektant graficzny, ilustrator, researcher. Wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, założyciel kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. W swojej pracy skupia się na projektach z zakresu brandingu, logotypach, komunikacji wizualnej oraz projektach artystycznych. Autor książki „CPN – Znak, identyfikacja, historia”. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych nagrodzonej Projektem Roku STGU (2016) oraz prezentowanej w sześciu krajach. Autor projektów „Oldschoollogo”, „Polskie Znaki Graficzne” oraz identyfikacji wizualnej PPNT Gdynia | Centrum Designu. Współpracował między innymi z: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, Mini, E.Wedel, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Centrum Designu, Muzeum Emigracji w Gdyni, a także Ministerstwem Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.

 

Read More

 

Tak właśnie było na pierwszym festiwalu druku we Wrocławiu, Nacisk
Cieszymy się, że organizatorzy planują kolejną edycję za rok i w Polsce powstaje coraz więcej tego typu imprez.

W Festiwalu wzięli udział:
Ryszard Kaja / Patryk Hardziej / Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) Drukarnia / BiG PosterWrocławska Galeria Polskiego Plakatu / Marcin Dąbrowski / Konrad Trzeszczkowski / regime / Surowiec / TIFF Center / I love illustration / Hostel BEMMA / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu / Wrocław 2016 / Miejska Bibilioteka Publiczna

Wystawcy:
Lis Kula Aleksandra Morawiak / Liquid memory Anna Warda Bartosz Kosowski Basia Illustration BiG Poster ERS Ewelina Dymek Dewizka • iza dudzik Jakub Zasada Joanna Gębal illustrations Karol BanachSzybka Klub Ilustratora Drukarnia Maciek Zieliński otoCoto Meltyvision Marcin Wolski Martiszu Szu Marta Przeciszewska Martyna Kostrzycka Michał Bednarski \ Illustration Nata Trochowska Oficyna Peryferie Ola Szmida OPRAWIAMY W RAMY Patrycja Podkościelny Paweł Mildner Kedarzyn Rafał Kucharczuk SC Szyman Sebastian Skrobol Someart TPienczak Staffien Vivi Wydawnictwo Warstwy Znajomy GrafikMiesięcznik ZNAK

Read More

21125789_1874207639310599_3253744778906758040_oevent Niech żyje papier! no4
dates 30 września 2017
place Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa
link fb/niechzyjepapier

Hej miłośnicy papieru! Już po raz czwarty odbędzie się Niech Żyje Papier! To święto dla zainteresowanych drukiem, papierowym designem i nowymi technologiami. Na targach pojawią się najbardziej kreatywni spośród producentów artykułów papierniczych i piśmienniczych, grafików czy wystawców branżowych. To również całe 2 dni wypełnione wydarzeniami towarzyszącymi: warsztatami, dyskusjami, rozmowami z ekspertami w tej dziedzinie.
Sprawdźcie program paneli dyskusyjnych. O porażkach reporterów, z których wiele można się nauczyć organizatorzy będą rozmawiać z reporterami magazynu Non Fiction, którego premiera odbędzie się właśnie podczas targów! Odbędzie się również spotkanie z ekipą z galerii LETO, która obchodzi swoje dziesiąte urodziny. W programie pojawi się też dyskusja o młodej polskiej ilustracji, apretekstem będzie premiera kilku książek.

Read More

Screen Shot 2017-08-31 at 14.09.26ruska2 event Nacisk
dates 30 września 2017
place  ul. Ruska 46, Wrocław
link 
www.nacisk.com  | facebook.com/nacisk

Nacisk to I Festiwal Druku we Wrocławiu organizowany przez drukarnię drukomat.pl we współpracy ze stowarzyszeniem regime brigade. Poprzez wystawy, instalacje, warsztaty i wykłady – wydarzenie ma na celu zaprezentować wszechstronność projektów zrealizowanych dzięki technice druku. Główną atrakcją będą targi, w ramach których polscy ilustratorzy i plakaciści zaprezentują własne prace. Odbędzie się również wystawa zinów, warsztaty i prelekcje pozwalające na czynne uczestnictwo w festiwalu.
NACISK odbędzie się w przestrzeniach skoncentrowanych wokół kultowego już „neonowego” podwórka na ul. Ruskiej 46 (Ognisko Kultury Plastycznej, Surowiec, przestrzeń wystawiennicza IP group, przestrzeń warsztatowa TIFF, Recepcja), co pozwoli uczestnikom swobodnie przemieszczać się między wydarzeniami festiwalu. Całodzienne święto druku zwieńczy muzyczne afterparty.

Gośćmi specjalnymi będą:
ceniony ilustrator, projektant, grafik - Patryk Hardziej
oraz wybitny polski plakacista i malarz - Kaja Ryszard.

21200916_1687903987889263_4622013504095585964_o

Read More

 Zachęcamy do przesyłania projektów publikacji, plakatów i identyfikacji wizualnych stworzonych przez polskich projektantów na przełomie lat 2016/2017.Każdy numer rocznika Print Control ukazuje panoramę polskiego designu drukowanego. Publikacja zawiera prezentację 100 najciekawszych projektów drukowanych wraz z opisami technicznymi. W drugiej części publikacji znajdują się wywiady z wybranymi polskimi designerami. Wszystkie teksty ukazują się równocześnie w języku polskim i angielskim.

Tutaj znajdziesz formularz.

Screen Shot 2017-07-25 at 13.21.08

 

Read More

pow-ilustrowany-atlas-architektury-powislaevent POW

dates
Wtorek, 4 lipca 
* 18:30 // Warszawa Powiśle 
(ul. Kruczkowskiego 3b) 
- spotkanie z autorkami Małgorzatą Omilanowską i Katarzyną Uchowicz. A do tego: książka w promocyjnej cenie (inne tytuły z serii również, w tym długo oczekiwany ŻOL!) + autografy + symboliczna lampka wina od naszych Gospodarzy

Sobota, 8 lipca 
* 11.00 // spacer architektoniczny z autorkami
- Małgorzatą Omilanowską i Katarzyną Uchowicz, miejsce zbiórki: STOR (ul. Tamka 33). Tutaj również będzie mozna kupić książkę w promocyjnej cenie.

link www..centrumarchitektury.org

Po SASie, ŻOLu, MOKu i OCHu przyszła pora na POW!
„POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla” to 60 mniej lub bardziej znanych obiektów, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się u stóp skarpy wiślanej, od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego po Trasę Łazienkowską.  W POWie znajdziecie wielkomiejskie kamienice i miejskie wille, mosty, szkoły i siedziby ważnych instytucji, mozaiki i (płasko)rzeźby, budynki Kuryłowiczów, Szyllera, Gutta i wielu innych architektów, wybrane przez prof. Malgorzata Omilanowska i Katarzyna Uchowicz. Każdy obiekt opatrzony jest ilustracją i opisem w języku polskim i angielskim. Prezentację poprzedza dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy.

Read More

plakat_gdd_2017.inddGDD2016 (3)GDD2016 (1)event Gdynia Design Festival
dates 30.06 – 9.067.2017
link www.gdyniadesigndays.eu

Gdynia Design Days is an annual festival showcasing the latest trends and best practices in the field of design. Brimming with inspiring exhibitions, lectures, workshops and discussions the program is aimed at both professionals, young entrepreneurs and design enthusiasts looking for inspiration for creative activities and creative leisure time.
This year’s slogan of the festival directly and metaphorically refers to the coastal location of Gdynia. A STORM is a phenomenon which conjures a multitude of associations and interpretations. The 10th Anniversary edition of Gdynia Design Days will be devoted to the possibilities brought by the destructive turmoil, the possible consequences and effects as well as to building anew.

Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Obfitujący w inspirujące wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje program skierowany jest zarówno do profesjonalistów, młodych przedsiębiorców, jak i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu.
Tegoroczne hasło festiwalu bezpośrednio i metaforycznie odwołuje się do nadmorskiej lokalizacji Gdyni. SZTORM to zjawisko przywołujące wielość skojarzeń i interpretacji.  Jubileuszowa 10. edycja Gdynia Design Days poświęcona zostanie możliwościom, jakie przynosi niszczycielska zawierucha, jej możliwym następstwom oraz budowaniu od nowa.

W tym roku specjalnie dla projektantów  wydarzenia zostały podzielone na bloki tematyczne – GRAFIKA, WZORNICTWO, MIASTO + ARCHITEKTURA, ECO I WNĘTRZA.

BLOK GRAFIKA | 3 lipca (poniedziałek)

Warsztaty:

10:00 – 16:00 – Projektowanie liternictwa do ilustracji | Beata Kurek

10:30 – 15:30 – Projektowanie ilustracji | Patrycja Podkościelny

11:00 – 17:00 – Projektowanie krojów pisma | Mateusz Machalski

Wykłady:

17:00 – 17:45 – Ilustracja nie tylko na papierze | Magda Pilaczyńska

18:00 – 18:45 – Partycypacja w projektowaniu graficznym | Magdalena Heliasz

19:00 – 19:45 – Projektowanie dla instytucji kultury i sztuki | Jakub de Barbaro

Read More

18056326_1294589810617396_7495377353961239077_o 17973907_1291394317603612_7197601951122454348_oevent Lekcja dizajnu. Polskie projekty tworzone z myślą o dzieciach. 
dates 21.04.–14.05.2017
place BWA Zielona Góra
curators Joanna Kurkiewicz, Aleksandra Banaś

artists Aleksandra Richert / Bajo / Bastama / Beza Projekt / Czerwony Konik / Dwie Siostry / Echa Leśne / FAM FARA / First Baby Shoes / Hokus – Pokus / Joanna Lisiecka / Joanna Rusin / Kółko Krzyżyk / LemonKid / Ładne Halo / Minimetry / Miuki / Muchomor / Nogistonogi / Olga Szymańska / Pan tu nie stał / Pani Jurek / Planeco / POOREX / Ringo / Sznur Wiór / Śnimisie / Tiku tiku / UAU Project dla Brambla / Wooden Story / Wytwórnia / Zuzu Toys 

Wystawa Lekcja designu to rezultat dotychczasowych działań i nasz subiektywny przegląd polskich marek, które tworzą z myślą o dzieciach. To także doskonała okazja do spotkania i konfrontacji świata najmłodszych, gdzie króluje nieograniczona wyobraźnia, ze światem projektantów kierujących się przede wszystkim logiką. Twórcy, których produkty prezentujemy na wystawie to zazwyczaj małe, rodzinne lub jednoosobowe firmy. Ich członkowie kultywują rzemieślnicze tradycje i przekazują doświadczenia z pokolenia na pokolenie, co przekłada się na jakość wyrobów.

Rodzice przyzwyczajeni do schematów – różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – często zapominają, że to oni sami mają wpływ na wybory i kształtowanie gustów swoich pociech. Poprzez dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji stają się bowiem wzorem dla najmłodszych. Naprzeciw rodzicom wychodzą polskie marki, produkując krótkie serie przedmiotów tworzonych ręcznie. Charakteryzuje je dbałość o szczegóły i jakość, która przeważa nad masową produkcją. Na wystawie prezentujemy różnorodną ofertę polskich projektantów – meble, elementy wyposażenia wnętrz, dekoracje, książki, zabawki i ubrania. Stąd też podział ekspozycji na cztery działy: Czytelnię, Plac Zabaw, Młodą Modę i Pokój Dziecka.

18056042_1294589843950726_730438736352123317_o 17880633_1293072117435832_8776907546304905455_o

Read More

gumowe_ucho_poster_webevent Gumowe Ucho
dates 21.04 – 5.05. 2017 
opening 20.04.2017, 18.00 – 20.00
venue art something… showroom / Mosebacke torg 4, 2 tr, Stockholm

talk „New illutration from Poland” – Michał Loba i Agata Napiórska
21.04.2017, 5 PM Polish Institute Stockholm, Mosebacke torg 4 

Eavesdropper is an album on public dialogues and stories echoed in the Polish public spaces, where the mood of our times is reflected in the mirror of illustrations made by: Ola Niepsuj, Agata Endo Nowicka, Joanna Karpowicz, Malwina Konopacka, Daniel de Latour, Kasia Bogucka, Karolina Kotowska, Michał Loba, Joanna Fluder, Olek Modzelewski, Wojtek Koss, Piotr Jackowski, Dennis Wojda, Paweł Mildner, Emilia Bartkowska, Alek Morawski, Dawid Ryski i Agnieszka Szczepaniak .
The album and exhibition concept came out in 2010. At that time, the founders of Zwykłe Życie magazine, Agata Napiórska and Mart Mach prepared an amateur workbook with seventeen stories illustrated by the young cartoonists.

Gumowe Ucho to podsłuchane w polskiej przestrzeni publicznej dialogi i opowieści, w których jak w zwierciadle odbijają się nastroje naszych czasów. Prawdy o zwykłym życiu wypowiadane mimochodem przez fryzjerów, sprzedawczynie, przypadkowych przechodniów, taksówkarzy czy pasażerów tramwajów tworzą swoisty atlas mądrości narodowych. Gumowe Ucho to również przegląd prac najbardziej interesujących ilustratorów tworzących dziś w Polsce. Każda anegdota zilustrowana jest przez innego artystę, któremu pozostawiono absolutną wolność twórczą.

Pomysł na album i wystawę prac pojawił się w 2010 roku. Wtedy to pomysłodawczynie Agata Napiórska i Marta Mach przygotowały amatorski zeszyt z siedemnastoma historiami zilustrowanymi przez rysowników młodego pokolenia.
Od lat projekt Gumowe Ucho prowadzony jest też na łamach polskiego kwartalnika „Zwykłe Życie”. Teraz projekt powraca z koncepcją albumu i wystawy. Prac jest dwadzieścia jeden. Niektóre zupełnie nowe, inne ukazały się już na łamach magazynu, są też te, które przed siedmioma laty znalazły się w pierwszym zeszycie. Do współpracy zostali zaproszeni najciekawsi młodzi polscy ilustratorzy – jedni są już bardzo znani, inni nie mają jeszcze dużego dorobku. Przy każdej pracy zmieszczone zostały ich biogramy.

Artyści zaproszeni do udziału w projekcie:
Ola Niepsuj, Agata Endo Nowicka, Joanna Karpowicz, Malwina Konopacka, Daniel de Latour, Kasia Bogucka, Karolina Kotowska, Michał Loba, Joanna Fluder, Olek Modzelewski, Wojtek Koss, Piotr Jackowski, Dennis Wojda, Paweł Mildner, Emilia Bartkowska, Alek Morawski, Dawid Ryski i Agnieszka Szczepaniak

Read More

z21417023V,-Ksiazka--Najpotezniejszy-przedmiot-naszych-czasowevent  Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski.
publisher Wydawnictwo Karakter, Kraków 2017
place Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warsaw, Poland
date 22.04.2017, 16:30

Książka ma za sobą kilka tysięcy lat historii. Wynalezienie papieru, oprawy kodeksowej, ruchomej czcionki, wprowadzenie e-booków. Co kolejne rewolucje znaczyły dla czytelników? A dziś – czy tradycyjna książka stała się już tylko żywą skamieliną? Czy papierową książkę można jeszcze poprawić, udoskonalić? A może najlepsze już było?

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?

W spotkaniu wezmą udział: dr Agata Szydłowska (historyczka dizajnu), dr Mikołaj Ochmański (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii), st. Kustosz Michał T. Horoszewicz (Muzeum Drukarstwa), Robert Oleś (projektant książek, typograf, wydawca). Rozmowę poprowadzi Marcin Wicha

Keith Houston – znawca historii pisma i typografii, autor książki Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych (wyd. polskie d2d.pl, 2015). Prowadzi blog shadycharacters.co.uk.

z21417022V,Keith-Houston z21417021V,-Ksiazka--Najpotezniejszy-przedmiot-naszych-czasow

Read More