— print control

Udomowiona biblioteka

Biblioteka MOCAK-u
address ul. Lipowa 4, budynek B
opening hours Tuesday–Sunday 11.00–19.00
e-mail biblioteka@mocak.pl
phone 12 263 40 36

Biblioteka w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej to prawdziwa gratka dla bibliofilów. Znajdziecie tutaj dwa starające się funkcjonować w równowadze i programowo dopełniaćsię miejsca: nowoczesną, przestrzeń czytelni (to tutaj przychodzi się przegadać pomysły i zwyczajnie miło spędzić czas), oraz Bibliotekę Mieczysława Porębskiego, którego gabinet  został przeniesiony przestrzeni muzealnej.

Muzealnicy i bibliotekarze z MOCAK-u chcą by były to miejsca przyjemne, kameralne i żywe. Organizują spotkania i wykłady, serie warsztatów dla dzieci i dorosłych. Biblioteka specjalizuje się w publikacjach związanych ze sztuką oraz współczesną myślą humanistyczną: filozofią, antropologią, teatrologią, filmoznawstwem i medioznawstwem. Księgozbiór liczy ponad cztery tysiące pozycji i jest stale poszerzany. Książki, czasopisma, gry, a wkrótce także filmy, można wypożyczać do domu.

Jednym z pierwszych projektów inaugurujących otwarcie Muzeum, było otwarcie Biblioteki prof. Porębskiego, która jako jedyna stała wystawa, sama w sobie stanowi eksponat muzealny. Wrażenie to potęguje sąsiedztwo utrzymanej w estetyce white cube’a czytelni. Granice między obiema przestrzeniami zacierają się i zupełnie nie jak w muzeum – książki, czasopisma (a wkrótce też filmy i gry) można wypożyczać do domu.

Jednym z pierwszych projektów inaugurujących otwarcie Muzeum, było otwarcie Biblioteki Mieczysława Porębskiego, która jako jedyna stała wystawa, sama w sobie stanowi eksponat muzealny. Księgozbiór Profesora w jego krakowskim mieszkaniu został dokładnie obfotografowany, a następnie spakowany  i przewieziony do MOCAK-u. Razem z książkami przyjechały robione na zamówienie regały profesora, jego biurko, krzesło i kilka pamiątek.  Autorem aranżacji wnętrza gabinetu jest syn Mieczysława Porębskiego – prof. Jerzy Porębski. Czytelnik może zobaczyć, co było istotne w pracy profesora – niektóre książki na marginesach mają uwagi, notatki czy nawet rysunki. Podczas inwentaryzacji archiwiści odbyli swoistą podróż przez dorobek i życie profesora – zakładki w książkach z upływem czasu z biletów na wystawy i pociągi zamieniały się w chusteczki i ulotki lekarstw.

Biblioteka Porębskiego to przekrój jego naukowych i pozanaukowych zainteresowań – znaleźć tu można książki z najrozmaitszych dziedzin – matematyki, fizyki, ale też polskiej literatury romantycznej, czy współczesnej poezji. Oprócz książek w Bibliotece znajdują się także obrazy malarzy, między innymi z Grupy Krakowskiej, w większości przyjaciół Profesora: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza. Profesor czytał też kryminały i powieści sensacyjne. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, w Bibliotece skoncentrowano się na pozycjach naukowych.  Biblioteka Mieczysława Porębskiego jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, którzy mogą skorzystać ze zgromadzonych zbiorów na miejscu, w gabinecie Profesora.

fot.R.Sosin

0 comments
Submit comment