— print control

Niech żyje papier! Long live the paper!

event Niech żyje papier!
date 16.04.2015
place Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
link www.facebook.com/events/248035158862855/

Każdy, nawet nałogowy zbieracz książek powoli sięga po e-book. Tradycyjne zeszyty kreślarskie używane przez rysowników zamieniane są na tablety. Dokąd zmierzają nowe technologie i czy mogą wspierać a nie wypierać papier? Wydarzenie „Niech Żyje Papier”, które odbędzie się 16 kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie jednodniowym świętem dla wszystkich zainteresowanych szeroką użytecznością i rolą papieru.  Organizatorem wydarzenia jest redakcja magazynu Zwykłe Życie.

niech_zyje_papier_poster

„Niech Żyje Papier” to targi, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne i wykłady. Wydarzenie zgromadzi osoby, które kochają i szanują papier. Wśród wystawców na targach znajdą się najlepsi polscy wydawcy, producenci ekskluzywnych wyrobów papierniczych (notesów, piór, artbooków), producenci nowoczesnych urządzeń (czytniki, ekrany, drukarki) oraz właściciele kreatywnych marek wykonujących odzież, akcesoria i wyposażenie wnętrz z papieru. „Niech Żyje Papier” to również wydarzenia zachęcające do rozmów i dyskusji na temat roli papieru oraz świadomego wykorzystywania go w takich dziedzinach jak: książki, prasa, nowe technologie, design i recykling. „Od trzech i pół roku razem z Martą Mach wydajemy drukowany magazyn Zwykłe Życie. Kiedy się na to zdecydowałyśmy, niektórzy ludzie pukali się w głowę: “chcecie wydawać magazyn, kiedy papierowa prasa upada?” – mówiono” – opowiada Agata Napiórska pomysłodawczyni wydarzenia i redaktor naczelna magazynu. „A jednak – udało się. Wydałyśmy już dwanaście numerów kwartalnika i nie zamierzamy przestać. Robimy to głównie dlatego, że kochamy papier – jego fakturę, zapach, szelest. Festiwal “Niech żyje papier!” jest dla takich osób jak my. Wiemy, że jest ich cała masa” – dodaje.

Oprócz odwiedzenia targów i rozmów z wystawcami organizatorzy wydarzenia „Niech Żyje Papier” zachęcają do obejrzenia małych wystaw eksponatów gromadzonych przez pasjonatów i kolekcjonerów papierowych przedmiotów: plakatów, komiksów, pudełek od zapałek. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach okołopapierniczych. Podczas paneli dyskusyjnych zostaną podjęte takie tematy jak: papier dobrem luksusowym, cyfryzacja vs analogowość, nowe technologie wspierające czytelnictwo, etc. Artic Papier – partner wydarzenia – poprowadzi autorski wykład o barwie. „Będzie to wydarzenie cykliczne, mam nadzieję, że z roku na rok coraz większe” – mówi Marta Mach, redaktor naczelna magazynu „Zwykłe Życie”. „Zaprosiłyśmy do współpracy profesjonalistów zajmujących się zawodowo papierem i recyklingiem. A na festiwal z wszystkimi jego atrakcjami zapraszamy miłośników papieru we wszystkich jego formach – prasy, książek, artykułów papierniczych. Wiedzą podzielą się z Wami eksperci od druku, barwy, rysunku. Obejrzycie film, weźmiecie udział w warsztatach, kupicie wydawnicze perełki. Zapraszamy!” – dodaje.

 

PROGRAM WYDARZENIA

Spotkania, rozmowy, pokaz filmu i koncert odbędą się w Sali Widowiskowo-Kinowej na parterze Państwowego Muzeum Etnograficznego.

11:00-12:00 Ołówki i notatniki jako symbole stylu

Traveler’s Notebook – 10-te urodziny kultowego Japońskiego notatnika. Fenomen japońskiego notatnika czyli niebanalne wzornictwo, najlepszy papier i filozofia twórców, wszystko to dzięki czemu nie jest to zwykły przedmiot a styl życia. BLACKWING – Najlepszy ołówek na świecie? Dlaczego drewniany ołówek kosztował 40$ za sztukę, kto korzystał z ołówków BLACKWING i czy miłość do ołówka może być silniejsza niż śmierć? W prezentacji wezmą udział Elmira Skarłosz oraz Izabela Prochal-Kuchcińska. Prowadzenie: Mateusz Bzówka, redaktor magazynu „Zwykłe Życie”

13:00-14:00 Jak powstają książki. Papier jako narzędzie pracy 

Rozmowa z udziałem wybitnego ilustratora Józefa Wilkonia, ilustratorki Oli Niepsuj oraz Ewy Stiasny – współwłaścicielki i wydawczyni w wydawnictwie „Dwie Siostry”. Prowadzenie: Agata Napiórska, redaktor naczelna magazynu „Zwykłe Życie”.

15:00-16:00 Magazyn Zwykłe Życie, czyli selfpublishing po polsku

Spotkanie z redakcją magazynu „Zwykłe Życie”. Prowadzenie: Szymon Holcman, współwłaściciel i wydawca w wydawnictwie „Kultura Gniewu”.

16:30-17:30 Kto dziś jeszcze pisze piórem? 

Jak długo może przetrwać zapis inkaustem? Ila lat może służyć dobre pióro? O piórach, pisaniu i wiecznych przedmiotach opowie Paulina Pytel (Lamy Polska) i rzemieślnik zajmujący się naprawą piór wiecznych – Wiesław Nabiałek. Prowadzenie: Marta Mach, redaktor naczelna magazynu „Zwykłe Życie”

18:00-19:00 Całe życie papieru: od produkcji po recykling

Rozmowa, w której udział wezmą Michał Büthner-Zawadzki (specjalista ds. rozwoju Arctic Paper Polska), Renata Sarnecka (Eko-Punkt Organizacja Odzyysku S.A.), Lidia Popiel i Michał Kożurno („Piję wodę z kranu”). Przed rozmową pokażemy krótki film  o powstawaniu papieru. Prowadzenie: Agata Napiórska, redaktor naczelna magazynu „Zwykłe Życie”

19:15 Pokaz filmu „Był sobie las”

Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Fascynująca podróż do świata natury w głąb tajemniczych i mało znanych lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.  Scenariusz i reżyseria: Luc Jacquet. Czas trwania: 1 godz. 18 min. Patronem projekcji jest dystrybutor Against Gravity, organizator festiwalu filmowego Docs Against Gravity. Pokaz bezpłatny.

20.45 KONCERT Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny”

Wystąpią: Zosia Bernad, Anastazja Bernad, Hanna Linkowska, Sylwia Piekarczyk, Krzysztof Butryn, Piotr Deptuła. Koncert biletowany -15 zł/osoba

Warsztaty z wyjątkiem warsztatów dla dzieci odbędą się w sali Kameralnej Muzeum Etnograficznego na piętrze -1 i są bezpłatne. Warsztaty dla dzieci odbędą się w Muzeum dla Dzieci. Opłatą jest bilet wstępu do Muzeum.

10:00-13:00 Warsztaty z kaligrafii 

Czterogodzinne zajęcia z kaligrafii poprowadzi Grzegorz Jarzynowski ze studia „Tusz za Rogiem”. Warsztaty odbędą się dzięki wsparciu Lamy Polska. Ilość miejsc: 6. Obowiązują wcześniejsze zapisy: mateusz@zwyklezycie.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

10:00-13:00 Warsztaty Zawijasy i fale, czyli co można zrobić z papieru

Warsztaty dla dzieci w wieku 4 – 12 lat. kreatywne warsztaty wykorzystujące papier i jego składniki jako inspiracje do działania. Czerpanie papieru – recyklingowe odzyskiwanie papieru z nietypowymi ozdobami tworzącymi zindywidualizowaną papeterię. Wyplatanie z makulaturowej wikliny. Warsztaty konstrukcyjne: latawce, samoloty i wszystkie latające machiny z papieru. Zawijasy i fale, czyli co można zrobić z falistej tektury.

13:00-15:00 Warsztaty ebru (marbling) poprowadzi bohaterka aktualnego numeru magazynu Zwykłe Życie Kasia Korzeniecka. Sztuka Ebru to licząca kilkaset lat turecka metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór, który przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenoszony jest na papier. Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat. Liczba miejsc: 10. Obowiązują wcześniejsze zapisy: marta@zwyklezycie.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń

15:00-17:00 Warsztaty kiri-e – poznaj japońską technikę wycinania, stosowaną dawniej do malowania jedwabiu we wzory na kimono. Dwugodzinne zajęcia poprowadzi Kirin Kirie – organizacja zajmująca się szerzeniem wiedzy o mniej popularnych gałęziach sztuki japońskiej. Liczba miejsc: 10. Obowiązują wcześniejsze zapisy: mateusz@zwyklezycie.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń

17:00-19:00 Warsztaty Zrób sobie magazyn

Niech żyje papier! Niech żyje self-publishing! Złóż swój własny zin z prac artystów współpracujących z magazynem Zwykłe Życie Warsztaty poprowadzą: Marta Mach (redaktorka naczelna magazynu Zwykłe Życie) i fotograf Bartek Wieczorek. Liczba miejsc: 10

Obowiązują wcześniejsze zapisy: marta@zwyklezycie.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń

0 comments
Submit comment